+48 22 311 14 44

Jak uzyskać odszkodowanie z ubezpieczenia?

Wiedza o ubezpieczeniach

Zabezpieczanie swoich finansów i majątku jest obowiązkiem każdego dorosłego człowieka. Nie zawsze jednak sięgamy po odpowiednie produkty ubezpieczeniowe, co w sytuacji wystąpienia szkody sprawia, że jesteśmy narażeni na ogromne koszty. Gdy jednak mamy wykupioną polisę, możemy oczekiwać zadośćuczynienia. Jak wygląda taka procedura? Jak uzyskać odszkodowanie z ubezpieczenia? Wyjaśniamy. 

Jak uzyskać odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej w ramach polisy na życie?

Wypłata odszkodowania w ramach ubezpieczenia na życie następuje, gdy ubezpieczony poniesie śmierć. Istnieją jednak okoliczności w umowie, które mogą dotyczyć m.in. utraty zdolności do wykonywania pracy czy poważnego zachorowania. Wówczas odszkodowanie i środki na leczenie otrzymuje osoba ubezpieczona, a nie beneficjent. Jak uzyskać odszkodowanie z ubezpieczenia na życie w takiej sytuacji? Musimy przede wszystkim przedłożyć firmie dokumentację medyczną, która poświadczy naszą sytuację zdrowotną. Dopiero wówczas towarzystwo podejmie decyzję co do wypłaty ewentualnego odszkodowania. 

 

Jeśli natomiast doszło do śmierci ubezpieczonego, a jesteśmy wskazanym beneficjentem, to zadośćuczynienie nie jest nam wypłacane automatycznie. Musimy się po nie zgłosić. Mamy do tego prawo, o ile nie wystąpiły żadne okoliczności wpisujące się w wyłączenia odpowiedzialności (np. ubezpieczony brał udział w przestępstwie lub popełnił samobójstwo, działał pod wpływem środków odurzających itp.). Wystarczy, że w siedzibie firmy ubezpieczeniowej złożymy odpowiednie dokumenty, czyli poświadczenie tożsamości, akt zgonu ubezpieczonego, ewentualnie (jeśli firma ubezpieczeniowa ma takie oczekiwania) dokument poświadczający pokrewieństwo z ubezpieczonym. Od tego momentu na decyzję i wypłatę odszkodowania firma ma 30 dni. 

Jak uzyskać odszkodowanie z ubezpieczenia majątkowego?

Szkody na majątku, np. w wypadku mieszkania lub domu, mogą oznaczać poważne koszty, które wiążą się z odbudową i wykończeniem lokalu oraz ponownego zakupu wszystkich niezbędnych sprzętów. Jak uzyskać odszkodowanie z polisy dotyczącej nieruchomości, aby uniknąć tego typu wydatków? Podstawą jest wcześniejsze przygotowanie dowodów wartości przedmiotów (faktury, paragony), jeśli zdecydowaliśmy się ubezpieczyć także mienie ruchome. 

 

Gdy już doszło do szkody, należy jak najszybciej uzyskać od odpowiednich służb (policji, jeśli doszło do kradzieży, straży pożarnej, gdy np. dom spłonął lub doszło do zalania) protokół ze zdarzenia, w którym będą szczegółowo opisane wszystkie szkody. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych umożliwia zgłoszenie szkody przez telefon lub internet, dlatego nie warto zwlekać i uczynić to jak najszybciej. Niektóre firmy oczekują przedłożenia np. kosztorysu napraw. Na wypłatę odszkodowania od momentu złożenia wniosku towarzystwo ubezpieczeniowe ma 30 dni. W razie odmowy konsumentowi przysługuje odwołanie od tej decyzji. 

Odszkodowanie z ubezpieczenia komunikacyjnego OC

Jeśli zostaliśmy poszkodowani w kolizji lub wypadku drogowym nie z własnej winy, to zgodnie z prawem możemy ubiegać się o odszkodowanie z ubezpieczenia OC. Jakie mamy możliwości w tym wypadku? Kluczowe w tym wypadku jest uzyskanie wszelkich niezbędnych danych sprawcy wypadku, oczywiście w momencie, gdy ustalenie sprawcy jest oczywiste lub zostało przeprowadzone przez policję (musi to mieć miejsce, gdy w wypadku są ranni). Likwidacja szkody może odbyć na dwa sposoby. 

 

Jak uzyskać odszkodowanie z ubezpieczenia OC? Pierwszym ze sposobów jest BLS, czyli bezpośrednia likwidacja szkody. Unikamy dzięki niemu kontaktu z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawcy, a całą sprawę załatwia za nas firma, w której mamy wykupione OC. To wygodne rozwiązanie dla osób, które nie chcą uczestniczyć w procedurze, a jedynie cieszyć się sprawnym pojazdem. Możemy jednak uzyskać odszkodowanie bezpośrednio u towarzystwa, które ubezpiecza sprawcę kolizji od odpowiedzialności cywilnej. Odszkodowanie możemy otrzymać bezgotówkowo, tzn. wybrana firma będzie się rozliczać z zakładem mechanicznym, który dokona naprawy samochodu. Możemy jednak samodzielnie przedstawić wycenę szkód lub nie zgodzić się na wycenę, jaką przekaże zakład ubezpieczeniowy. 

 

Zapoznaj się z oddziałami naszej firmy:

Eurofinance – ubezpieczenia na życie Gdańsk
Eurofinance – ubezpieczenia na życie Lublin
Eurofinance – ubezpieczenia na życie Ursynów Warszawa
Eurofinance – ubezpieczenia Bemowo Warszawa
Eurofinance – ubezpieczenia na życie Szczecin
Eurofinance – ubezpieczenia na życie Wrocław

Podobne wpisy

Czym jest przedmiot ubezpieczenia?

Każda umowa ubezpieczenia, aby mogła być uznana za ważną w świetle prawa, musi spełniać kilka warunków formalnych. Jednym z nich jest obecności informacji na temat przedmiotu ubezpieczenia. Jak należy rozumieć tę kwestię? Na co zwrócić uwagę w trakcie wyboru polisy w tym kontekście? Podpowiadamy. Czym jest przedmiot ubezpieczenia? Pod pojęciem przedmiot ubezpieczenia należy rozumieć rzecz,...

Czytaj dalej...

Czym jest przestepczość ubezpieczeniowa?

Podobnie jak w przypadku wielu innych działów gospodarki, tak i branża ubezpieczeniowa cierpi z powodu wyłudzeń, usiłowań i innych nielegalnych działań klientów, które zbiorczo określa się mianem przestępczości ubezpieczeniowych. Jakie konsekwencje wiążą się z tego typu próbami? Jaka często do nich dochodzi? Więcej na ten temat w poniższym tekście. Czym jest przestępczość ubezpieczeniowa?  Przestępczość ubezpieczeniową...

Czytaj dalej...

Czym zajmuje się multiagencja?

W poszukiwaniu wiarygodnych i korzystnych produktów ubezpieczeniowych często sięgamy po pierwszą ofertę, która zostanie nam przedstawiona. Jest tak, gdyż nierzadko nie mamy czasu na samodzielną weryfikację propozycji, nie wiemy, na co zwrócić uwagę podczas porównywania ofert między sobą lub po prostu ufamy agentowi z wybranej wcześniej firmy. To jednak nie zawsze finansowo korzystne rozwiązanie. Jak...

Czytaj dalej...