nowe ubezpieczenia 663 363 333 infolinia 22 311 14 44

Kim jest beneficjent ubezpieczenia na życie?

Zdrowie

Osoba ubezpieczona ma możliwość wpisania do polisy tak zwanego beneficjenta, czasami zwanego uposażonym. Zazwyczaj jest to osoba z rodziny – potomstwo, współmałżonek lub rodzic, ale również może to być po prostu ktoś znajomy. Czy w związku z faktem wpisania w umowę beneficjent ubezpieczenia na życie ma jakieś obowiązki? Jak wygląda przekazanie środków z polisy? Więcej na ten temat w poniższym tekście. 

Kto może zostać beneficjentem?

Zgodnie z przepisami prawa beneficjentem polisy na życie może zostać osoba fizyczna lub prawna, która ma pełną zdolność prawną. Oznacza to, że możemy jako uposażoną wskazać każdą osobę – nie obowiązują tutaj żadne zasady pokrewieństwa czy domniemanego pierwszeństwa. Beneficjent ubezpieczenia może być również niepełnoletni. To częste rozwiązanie, gdy ubezpieczeni wskazują swoje dzieci. Gdyby jednak doszło do śmierci ubezpieczonego, nim beneficjent osiągnie pełnoletność, majątkiem będzie zarządzać opiekun prawny. Ponadto jako beneficjenta możemy wybrać instytucję, np. bank, instytucję charytatywną czy związek wyznaniowy. 

Ile osób możemy wskazać?

W oświadczeniach woli, które służą do wskazania beneficjenta ubezpieczenia, możemy wpisać więcej, niż jedną osobę – są to tak zwani uposażeni główni. Dodatkowo możemy określić, jaki procent odszkodowania przypadnie każdej uposażonej osobie. Jeśli tego nie zrobimy, towarzystwo ubezpieczeniowe podzieli kwotę na równe części. Możemy również wskazać tzw. uposażonych zastępczych. Są to osoby, które mogą przejąć prawo do odszkodowania po uposażonym głównym, który np. poniesie śmierć wraz z ubezpieczonym lub wcześniej. Co ważne, możemy dokonać zmiany beneficjenta ubezpieczenia w trakcie trwania umowy. Nie jest to więc decyzja, którą podejmujemy raz na zawsze. Osoba, którą wskażemy, nie musi w związku z tym wyrażać zgody. 

Co się wydarzy, gdy nie wskażemy beneficjenta?

Zgodnie z zasadami zawierania umów na ubezpieczenie na życie nie mamy obowiązku wskazywanie osoby uposażonej. Gdy dojdzie do konieczności wypłaty sumy odszkodowania, ubezpieczyciel przekaże ją zgodnie z zasadami prawa spadkowego. Odszkodowanie otrzymają tzw. „zstępni”, czyli osoby uprawnione do dziedziczenia. Co bardzo istotne – jeśli podpisaliśmy polisę na życie, która nie ma dodatkowo wariantu oszczędnościowego, to wypłata odszkodowania nie będzie wiązała się z koniecznością opłacenia podatku od spadku czy podatku dochodowego. Odszkodowanie nie jest uważane za masę spadkową, a zadośćuczynienie straty.  

Jakie odszkodowanie otrzyma beneficjent ubezpieczenia?

Jednym z najważniejszych elementów polisy na życie jest suma ubezpieczenia. To kwota, którą otrzymają osoby uposażone w razie śmierci ubezpieczonego. Sumę ubezpieczenia wybieramy podczas podpisywania umowy. Zazwyczaj towarzystwa oferują możliwość wyboru tej sumy w zakresie od 5 tysięcy do nawet miliona złotych. Oczywiście im wyższa suma, tym droższe ubezpieczenie. Nie zmienia to jednak faktu, że suma ubezpieczenia powinna być dopasowana do ewentualnych potrzeb naszych bliskich, gdy nas już zabraknie. W związku z tym należy wziąć pod uwagę np. koszty utrzymania, poziom zarobków, koszty edukacji dzieci, kredytów (zwłaszcza hipotecznych) i innych potrzeb, które mogą być istotne. 

Kiedy następuje wypłata odszkodowania?

Beneficjent ubezpieczenia otrzymuje środki z polisy, gdy zgłosi się do towarzystwa ubezpieczeniowego z wnioskiem o ich wypłatę. Z tego powodu musimy poinformować beneficjentów polisy, że zostali do niej wpisani. W przeciwnym razie może dojść do sytuacji, w której odszkodowanie przepadnie, ponieważ firma ubezpieczeniowa może nie mieć dostatecznych danych, aby zidentyfikować beneficjentów. Do wypłaty środków poza wnioskiem niezbędny jest akt zgonu ubezpieczonego, dokumenty medyczne oraz potwierdzające tożsamość beneficjentów. Po tym fakcie uposażeni otrzymują odszkodowanie w ciągu 30 dni. 

Istnieją natomiast okoliczności, kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania i to pomimo zgonu osoby ubezpieczonej. To tak zwane wyłączenia odpowiedzialności, które mają zastosowanie, gdy np. ubezpieczony popełni samobójstwo lub straci życie w wyniku niektórych okoliczności (np. zamieszki). Ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania również w sytuacji, gdy właściciel polisy nie opłacał regularnie składek. 

Planujesz wykupić ubezpieczenie na życie? Skontaktuj się  z naszym agentem, który pomoże Ci dobrać  najbardziej optymalną ofertę dostępną na rynku. 

Zobacz nasze oddziały:
Eurofinance – ubezpieczenia Gdańsk
Eurofinance – ubezpieczenia Lublin
Eurofinance – ubezpieczenia Ursynów Warszawa
Eurofinance – ubezpieczenia Bemowo Warszawa
Eurofinance – ubezpieczenia Szczecin
Eurofinance – ubezpieczenia Wrocław

 

Podobne wpisy

Odszkodowanie za szwy – jak uzyskać i ile może wynosić?

Odszkodowanie za szwy to świadczenie pieniężne, które jest wypłacane na skutek przerwania ciągłości powłok skórnych i wynikającej z tego tytułu konieczności interwencji chirurgicznej. Uzyskanie odszkodowania za szwy jest możliwe w ramach doznanego uszczerbku na zdrowiu. Wysokość świadczenia determinuje w dużej mierze skala urazu, a także jego wpływ na ogólny stan zdrowia osoby ubezpieczonej. W jakich...

Czytaj dalej...

Jak uzyskać odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu?

Stwierdzony trwały uszczerbek na zdrowiu uprawnia osoby ubezpieczone do uzyskania odszkodowania. Dotyczy to zarówno powszechnego ubezpieczenia, jak i polisy na życie oraz NNW. Jak wygląda procedura przyznania zadośćuczynienia w przypadku produktów komercyjnych? Odpowiadamy.  Czym jest trwały uszczerbek na zdrowiu? Trwały uszczerbek na zdrowiu definiuje się jako trwałe uszkodzenie organu, narządu lub układu, który można wyrazić...

Czytaj dalej...

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczeń szkolnych?

Powrót dzieci do szkół wiąże się z większym ryzykiem występowania różnych pospolitych urazów. To dlatego placówki oświatowe oferują ubezpieczenia szkolne, które pozwala uzyskać odszkodowanie po wypadku i uszczerbku na zdrowiu. Czasami jednak nie zwracamy uwagi na to, jakie są jego warunki, a te mogą się znacząco różnić od typowych ofert ubezpieczenia NNW dla dorosłych osób....

Czytaj dalej...

Umów się z mobilnym doradcą

Posiadamy mobilnych przedstawicieli handlowych, którzy docierają do klienta na terenie Warszawy Bemowa oraz okolic. Spotkanie z naszym specjalistą ułatwi Państwu dopasowanie oferty do indywidualnych potrzeb.

Preferowana godzina kontaktu

Wyrażam zgodę na wykonywanie połączeń głosowych przez Eurofinance sp. z o.o. w celu przedstawiania informacji o charakterze marketingowym, dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Eurofinance sp. z o.o. na podany numer telefonu lub adres e-mail informacji o charakterze marketingowym , dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wiem, że mam prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania moich danych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.