Długie oczekiwanie w kolejce do specjalisty, rozciągnięte na miesiące leczenie, które powinno być wykonane jak najszybciej – to tylko niektóre problemy z polskim systemem ochrony zdrowia. Obowiązkowe ubezpieczenie NFZ nie wystarcza, gdy potrzebujemy błyskawicznie skonsultować się ze specjalistą lub wymagamy częstych wizyt. Rozwiązaniem tego problemu jest ubezpieczenie zdrowotne prywatne. Więcej na temat tego produktu dowiesz się z poniższego tekstu.
Czym jest ubezpieczenie zdrowotne indywidualne?
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to usługa, dzięki której możesz uzyskać dostęp do badań, specjalistów i innych usług medycznych bez potrzeby długiego wyczekiwania w kolejkach. Umowę na ubezpieczenie zdrowotne opłaca się co miesiąc wg stawki, którą określa towarzystwo ubezpieczeniowe
Polisa tego typu nie zastępuje ubezpieczenia zdrowotnego w ramach NFZ i np. nie umożliwi uzyskanie refundowanych leków czy specjalistycznych zabiegów chirurgicznych. Poza tym ubezpieczenie zdrowotne często nie pokrywa kosztów pobytu w szpitalu – w tym zakresie pomocne jest ubezpieczenie na życie z odpowiednim rozszerzeniem.
Jak wybrać dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne?
Przede wszystkim musimy podjąć decyzję, czy chcemy wykupić polisę zdrowotną u ubezpieczyciela, czy wolimy zdecydować się na abonament w prywatnej sieci placówek medycznych. Musisz wtedy wziąć pod uwagę dostępność specjalistów w Twojej okolicy. Inaczej wygląda ona w przypadku dużego miasta wojewódzkiego, inaczej gdy mówimy o niewielkim miasteczku. Z oczywistych względów ubezpieczenie zdrowotne dodatkowe jest korzystniejsze w dużym mieście. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe korzystają z placówek medycznych dostępnych w ofercie takich firm jak LuxMed. W związku z tym warto ocenić “mapę” gabinetów i usług dostępnych w firmie przed podpisaniem umowy.
Ofertę ubezpieczenia medycznego musisz również ocenić pod kątem przydatności. Towarzystwa ubezpieczeniowe i placówki medyczne różnorodnie definiują pakiety podstawowe i rozszerzone. Mogą w nich kłaść nacisk np. na badania profilaktyczne lub dostęp do wybranych specjalistów. To moment, w którym musisz zadać sobie pytanie, do których specjalistów lub badań chcesz mieć szybki dostęp, bez potrzeby wyczekiwania miesiącami w kolejkach. Oczywiście im zakres ubezpieczenia szerzy, tym wyższa jego cena.
Warto również zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaje karencje, czyli czas, w którym osoba ubezpieczona nie otrzyma środków. Może to dotyczyć np. ciąży (karencja w tym wypadku może wynieść 10 miesięcy) lub przewlekłych schorzeń, które wymagają częstych wizyt lekarskich. Niektóre podmioty stosują również limity, np. liczby wizyt u danego specjalisty w miesiącu.
Zalety indywidualnego ubezpieczenia zdrowotnego
Niestety, obecnie nie możemy liczyć na skuteczną ochronę zdrowia w naszym kraju. Kolejki do specjalistów, które znacząco wydłużają leczenie, to jeden z jej największych mankamentów. Natomiast wykładanie środków z własnej kieszeni na szczegółowe badania czy wizyty jest niezwykle kosztowne. To dlatego Polacy co roku wydają ponad 60 mln złotych na prywatne ubezpieczenia zdrowotne. Wykupienie dodatkowej polisy pozwala
ze spokojem rozpocząć leczenie lub wnikliwie ocenić stan swojego zdrowia, jak również członków rodziny.
Ile kosztuje ubezpieczenie medyczne prywatne?
W najtańszych wariantach dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne nie jest drogie. Wystarczy około 50 zł miesięcznie, aby wykupić polisę w większości towarzystw. Oczywiście zakres takiego ubezpieczenia nie będzie zbyt szeroki, ale wciąż korzystny dla osób, które chcą mieć dostęp do lekarza pierwszego kontaktu i podstawowych specjalistów. Droższe pakiety kosztują 100 złotych i więcej miesięcznie, ale biorąc pod uwagę, iż np. jedna wizyta u specjalisty prywatnie kosztuje co najmniej 150 zł, to już w pierwszym miesiącu odczujemy różnicę w portfelu.
Ponadto składkę możesz opłacać wedle możliwości finansowych. Towarzystwa umożliwiają opłacenie jej na rok z góry, ale także w wygodnych ratach miesięcznych. Ubezpieczenie medyczne prywatne jest wówczas nieco droższe, ale w ogólnym rozrachunku nadal jest opłacalne.
Zapraszamy do kontaktu w naszych oddziałach mieszczących się m.in. w Gdańsku, Wrocławiu, Lublinie, Ursynowie w Warszawie czy Szczecinie.
Opublikowano dnia: 26.01.2021 12:10
Podobne wpisy
Ubezpieczenie za pobyt w szpitalu – ile, gdzie i jak uzyskać?
Ubezpieczenie za pobyt w szpitalu to niezwykle ważny element zabezpieczenia finansowego w przypadku sytuacji, gdy w wyniku problemów zdrowotnych trafiamy pod skrzydła ochrony zdrowia. Pobyt w szpitalu może wiązać się z wysokimi kosztami leczenia, które mogą znacznie obciążyć domowy budżet. Jak kupić ubezpieczenie, które nas uchroni przed takimi wydatkami? Co to jest ubezpieczenie za pobyt...
Czytaj dalej...Ubezpieczenie onkologiczne – co obejmuje jego zakres?
Poważna choroba, jaką jest nowotwór, może spotkać każdego z nas. Nawet co czwarty Polak może zachorować na raka. Koszty terapii i zakupu leków są często wysokie i przewyższają możliwości finansowe chorego. W tym szczególnym czasie niezbędne jest wsparcie, również to finansowe, które może zapewnić ubezpieczenie onkologiczne. Co obejmuje ubezpieczenie onkologiczne? Ubezpieczenie onkologiczne najczęściej wchodzi w...
Czytaj dalej...Odszkodowanie za szwy – jak uzyskać i ile może wynosić?
Odszkodowanie za szwy to świadczenie pieniężne, które jest wypłacane na skutek przerwania ciągłości powłok skórnych i wynikającej z tego tytułu konieczności interwencji chirurgicznej. Uzyskanie odszkodowania za szwy jest możliwe w ramach doznanego uszczerbku na zdrowiu. Wysokość świadczenia determinuje w dużej mierze skala urazu, a także jego wpływ na ogólny stan zdrowia osoby ubezpieczonej. W jakich...
Czytaj dalej...