nowe ubezpieczenia 663 363 333 infolinia 22 311 14 44

Jakie rodzaje ubezpieczeń majątkowych wyróżniamy?

Nieruchomości

Ubezpieczenia majątkowe to dział ubezpieczeń gospodarczych, które dotyczą głównie mienia i odpowiedzialności cywilnej. Często mówi się o nich w przeciwieństwie do wyodrębnionej kategorii ubezpieczeń osobowych, dotyczących życia i następstw nieszczęśliwych wypadków. Jakie usługi wchodzą w skład ubezpieczeń majątkowych? Z czego (i kiedy) warto skorzystać? Podpowiadamy.

Rodzaje ubezpieczeń majątkowych

Wśród ubezpieczeń majątkowych możemy wyróżnić 4 główne produkty ubezpieczeniowe:

  • komunikacyjne,
  • mienia,
  • turystyczne,
  • odpowiedzialności cywilnej.

Ich funkcjonowanie w rzeczywistości gospodarczej reguluje kodeks cywilny, który określa jakie podmioty mogą zawierać umowy ubezpieczeniowe oraz co może być ich przedmiotem. Z produktów tego typu mogą korzystać zarówno osoby fizyczne, jak i prawne (firmy, instytucje, związki wyznaniowe itp.). Dotyczą także rolników. Składki za ubezpieczenia majątkowe płaci się zazwyczaj za 12 miesięcy z góry, ale istnieją podmioty, które oferują rozłożenie płatności na raty. Dowiedzmy się więcej na temat powyższych rodzajów ubezpieczeń majątkowych.

Ubezpieczenia komunikacyjne

Jak łatwo się domyślić, obejmują zdarzenia związane z posiadaniem i prowadzeniem pojazdów mechanicznych. Do tej grupy zaliczamy obowiązkowe dla kierowców ubezpieczenie OC (oraz warianty np. dla rowerzystów), a także AC (autcoasco) oraz drogowy Assistance. Wykupienie pełnej ochrony gwarantuje nam środki finansowe w razie szkód, które powstają zarówno w wyniku działań osób trzecich, jak i żywiołów. Umowy na ubezpieczenia komunikacyjne zawiera się na 12 miesięcy.

Ubezpieczenia mienia

To z nimi najbardziej kojarzymy ubezpieczenia majątkowe, gdyż dotyczą nieruchomości (domów, mieszkań, budynków firmowych) oraz ruchomych elementów majątku. Dzięki ubezpieczeniu mienia możemy uchronić swoje finanse przed skutkami np. pożaru, powodzi, dewastacji czy kradzieży. Ubezpieczenia mienia, podobnie jak w wypadku komunikacyjnych, zawiera się na 12 miesięcy.

Ubezpieczenia turystyczne

Jak sama nazwa wskazuje, ubezpieczenia te obejmują ochronę osobę lub osoby, które wyjeżdżają turystycznie i chcą chronić swoje finanse przed takimi zdarzeniami jak odwołanie wycieczki, uszczerbek na zdrowiu, nagłe zachorowanie i tym podobne. Produkt ten pozwala na zminimalizowanie ryzyka, które wiąże się z niedogodnościami mogącymi wystąpić w trakcie upragnionego wyjazdu. Ubezpieczenie turystyczne może również obejmować bagaż podróżnego czy jego sprzęt sportowy.

Ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej

Ten rodzaj polisy majątkowej dotyczy szkód, które możemy wyrządzić osobom trzecim. Chroni nas przed finansową odpowiedzialnością w życiu prywatnym i zawodowym. OC jest obowiązkowe w niektórych zawodach (muszą je mieć m.in. lekarze czy prawnicy). Również jest zawierane na 12 miesięcy.

Co musi zawierać każde ubezpieczenie majątkowe?

Zgodnie z prawem ubezpieczenia majątkowe muszą posiadać pewne elementy, bez których wyegzekwowanie np. odszkodowania może być kłopotliwe. W umowie muszą znajdować się informacje na temat:

  1. Przedmiotu, który jest objęty ochroną. Warto dokładnie prześledzić zapisy w tym punkcie, aby uniknąć pomyłki i np. wykupić ubezpieczenie mieszkania, które nie obejmuje elementów ruchomych (np. sprzętu RTV i AGD).
  2. Zakresu ochrony, czyli listy zdarzeń, które będą podstawą do uruchomienia środków z ubezpieczenia. Ta powinna odpowiadać największym zagrożeniom, jakie dotyczą naszego majątku.
  3. Sumy ubezpieczenia, która jest maksymalną kwotą, jaką możemy otrzymać z polisy.
  4. Wyłączeń odpowiedzialności, czyli sytuacji, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci odszkodowania (np. prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu w kontekście autocasco)
  5. Franszyzy redukcyjnej, czyli dolną granicę odpowiedzialności TU. Zazwyczaj wynosi ona od 100 do kilkuset złotych.

Chcesz wykupić ubezpieczenie majątkowe? Chronić dom, wycieczkę lub samochód? Czekamy na Ciebie w Eurfinance Ubezpieczenia Majątkowe. Mamy do dyspozycji oferty kilkunastu wiarygodnych towarzystw ubezpieczeniowych, spośród których wybierzemy dla Ciebie taką, która będzie zgodna z Twoimi oczekiwaniami.

Podobne wpisy

Dwa ubezpieczenia nieruchomości – rozwiązanie bez korzyści

W Polsce każdy właściciel nieruchomości może wykupić ubezpieczenie, które chroni go przed finansowymi skutkami różnego rodzaju szkód. Jednakże, czy w Polsce można otrzymać dwa odszkodowania w przypadku ubezpieczenia nieruchomości? Czy wykupienie dwóch polis jest korzystne finansowo? Wyjaśniamy. Czy można mieć dwa ubezpieczenia mieszkania? Zgodnie z polskim prawem, każdy właściciel nieruchomości ma prawo uzyskać w razie...

Czytaj dalej...

Jakie korzyści daje ubezpieczenie działki budowlanej?

Koszt ubezpieczenia domu w budowie nie jest duży. Na pewno mniejszy niż straty, które możesz ponieść. Dom w trakcie budowy jest narażony między innymi na pożar, silną wichurę lub powódź. Dom w stanie surowym, zamkniętym, możesz również ubezpieczyć od kradzieży z włamaniem. Wtedy możesz liczyć na przykład na wypłatę odszkodowania, gdy ktoś ukradnie Ci drzwi...

Czytaj dalej...

Czy ubezpieczenie mieszkania od wszystkich ryzyk jest opłacalne?

Zadaniem ubezpieczenia mieszkania od wszystkich ryzyk jest jego ochrona przed każdym możliwym niekorzystnym zdarzeniem. Wyjątek stanowią te wymienione w dokumencie OWU. Wynika to stąd, że są to wyłączenia odpowiedzialności. Jakie są zalety oraz ograniczenia w przypadku tego rodzaju polisy? Jaki jest jej przeciętny koszt?  Jak dzielą się polisy ubezpieczeniowe mieszkania? Ubezpieczenia mieszkaniowe dzielą się na...

Czytaj dalej...

Umów się z mobilnym doradcą

Posiadamy mobilnych przedstawicieli handlowych, którzy docierają do klienta na terenie Warszawy Bemowa oraz okolic. Spotkanie z naszym specjalistą ułatwi Państwu dopasowanie oferty do indywidualnych potrzeb.

Preferowana godzina kontaktu

Wyrażam zgodę na wykonywanie połączeń głosowych przez Eurofinance sp. z o.o. w celu przedstawiania informacji o charakterze marketingowym, dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Eurofinance sp. z o.o. na podany numer telefonu lub adres e-mail informacji o charakterze marketingowym , dotyczących produktów i usług świadczonych przez zakłady ubezpieczeń współpracujące z Eurofinance oraz promocji organizowanych przez Eurofinance
Wiem, że mam prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania moich danych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.