Panująca pandemia koronawirusa zrodziła wiele pytań związanych z ubezpieczeniem na życie oraz ubezpieczeniem turystycznym. W jakich okolicznościach możemy liczyć na ochronę z tytułu zachorowania na COVID-19? Na co zwracać uwagę podczas podpisywania nowej polisy? Więcej na ten temat w tekście.
Ubezpieczenie turystyczne a COVID-19
Obecna w Polsce od marca pandemia COVID-19 to nadzwyczajne wydarzenie w najnowszej historii naszego kraju. Wielu naszych rodaków zastała za granicą, w trakcie wyjazdu turystycznych. Pandemia koronawirusa i związane z nią zachorowanie może dotyczyć dwóch produktów – ubezpieczenia turystycznego oraz ubezpieczenia na życie. W przypadku tego pierwszego towarzystwa ubezpieczeniowe na początku marca wydały jasne komunikaty dotyczące zachorowania na COVID-19 podczas pobytu za granicą.
W zdecydowanej większości wypadków zachorowanie i niezbędna hospitalizacja jest wówczas uznana za podstawę do realizacji zapisów umowy – oczywiście do sumy ubezpieczenia. Dotyczyło to jednak państw, w których epidemię ogłoszono w momencie, gdy klient towarzystwa już tam przebywał. Gdy klient udał się do kraju, w którym władze ogłosiły epidemię, ewentualna hospitalizacja nie była objęta ochroną ubezpieczenia – ze względu na wyłączenia, w których znajdował się zapis o epidemii właśnie. Jeśli mówimy natomiast o ubezpieczeniu Assistance, to jego realizacja w dużej mierze jest uzależniona od sytuacji w kraju, w którym się znajduje klient. Może się więc okazać, że mimo zapisów w umowie z przyczyn obiektywnych realizacja usługi nie jest możliwa.
Czy ubezpieczenie chroni przed skutkami zachorowania na koronawirusa?
Obecnie towarzystwa przyjęły dwa różne sposoby konstruowania ofert ubezpieczeniowych w kontekście COVID-19. Ubezpieczenia związane z koronawirusem i ewentualnym stanem epidemii mają różne wyłączenia – część z nich obejmuje pandemię i epidemię, część całkowicie je pomija, kusząc w ten sposób klientów swoją ofertą. Jeśli planujemy wyjazd, najlepiej dokładnie monitorować sytuację w danej lokalizacji. Pomoże to uniknąć nie tylko choroby, ale i sytuacji, w której nie możemy otrzymać zwrotu za leczenie czy hospitalizację. Szacuje się, że w wypadku wyjazdu do kraju europejskiego suma na leczenie ubezpieczenia turystycznego wynosiła od 30 do 50 tysięcy euro.
Niektóre towarzystwa chronią przed nagłym odwołaniem wyjazdu turystycznego. Czy możemy z tego skorzystać, gdy zostanie ogłoszona epidemia w kraju, do którego mamy się udać? Okazuje się, że epidemia oraz pandemia, jeśli występują w wyłączeniach, często nie są powodem do wypłaty/zwrotu poniesionych kosztów związanych z wyjazdem turystycznym. Nie dotyczy to wszystkich ubezpieczycieli – część z nich oferuje polisy chroniące przed tym ryzykiem – również z powodu wystąpienia COVID-19 u ubezpieczonego jeszcze przed planowanym wyjazdem.
Ubezpieczenie na życie a koronawirus
Zarażenie COVID-19 przebiega różnorodnie – część z chorych praktycznie nie ma objawów, części natomiast towarzyszy wysoka gorączka, duszności, utrata smaku i węchu. Szczególnie problemy z oddychaniem są groźne dla naszego zdrowia. Jednak zgodnie z zapisami w umowach, w przypadku ubezpieczenia koronawirus nie uruchamia zapisów o poważnym zachorowaniu, gdyż zazwyczaj COVID-19 nie jest objęty w liście chorób spełniających ten warunek. Inaczej w przypadku hospitalizacji lub gdy przyczyną zgonu będzie COVID-19 – wówczas suma ubezpieczenia będzie wypłacona, o ile oczywiście koronawirus nie został wpisany na listę wyłączeń. Obecnie niemal wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe honorują te dwa przypadki jako podstawę do wypłaty świadczeń. Polisy zawarte przed pandemią z pewnością nie mają COVID-19 na liście wykluczeń, a w przypadku nowych umów zalecamy dokładne zapoznanie się z OWU.
Kwarantanna a ubezpieczenie
Przymusowe odseparowanie od innych ludzi w wyniku kontaktu z osobą zarażoną koronawirusem i ryzykiem zachorowania lub z powodu występowania objawów COVID-19 zazwyczaj nie jest objęte ubezpieczeniem. Sam fakt zachorowania nie jest więc podstawą do wypłacenia odszkodowania z tytułu ubezpieczenia na życie. Musi przy tym wystąpić konieczność hospitalizacji lub czasowa niezdolność do wykonywania pracy.
Szukasz ubezpieczenia, a koronawirus to realne zagrożenie, którego się obawiasz? Chcesz, aby Twoja polisa Cię chroniła przed ryzykiem zakażenia? Skontaktuj się z Eurofinance, znajdziemy dla Ciebie optymalne rozwiązanie.
Zapraszamy do naszych oddziałów:
Ubezpieczenia – Gdańsk
Ubezpieczenia – Wrocław
Ubezpieczenia – Lublin
Ubezpieczenia – Szczecin
Ubezpieczenia – Warszawa Ursynów
Opublikowano dnia: 29.10.2020 14:56
Podobne wpisy
Ubezpieczenie za pobyt w szpitalu – ile, gdzie i jak uzyskać?
Ubezpieczenie za pobyt w szpitalu to niezwykle ważny element zabezpieczenia finansowego w przypadku sytuacji, gdy w wyniku problemów zdrowotnych trafiamy pod skrzydła ochrony zdrowia. Pobyt w szpitalu może wiązać się z wysokimi kosztami leczenia, które mogą znacznie obciążyć domowy budżet. Jak kupić ubezpieczenie, które nas uchroni przed takimi wydatkami? Co to jest ubezpieczenie za pobyt...
Czytaj dalej...Ubezpieczenie onkologiczne – co obejmuje jego zakres?
Poważna choroba, jaką jest nowotwór, może spotkać każdego z nas. Nawet co czwarty Polak może zachorować na raka. Koszty terapii i zakupu leków są często wysokie i przewyższają możliwości finansowe chorego. W tym szczególnym czasie niezbędne jest wsparcie, również to finansowe, które może zapewnić ubezpieczenie onkologiczne. Co obejmuje ubezpieczenie onkologiczne? Ubezpieczenie onkologiczne najczęściej wchodzi w...
Czytaj dalej...Odszkodowanie za szwy – jak uzyskać i ile może wynosić?
Odszkodowanie za szwy to świadczenie pieniężne, które jest wypłacane na skutek przerwania ciągłości powłok skórnych i wynikającej z tego tytułu konieczności interwencji chirurgicznej. Uzyskanie odszkodowania za szwy jest możliwe w ramach doznanego uszczerbku na zdrowiu. Wysokość świadczenia determinuje w dużej mierze skala urazu, a także jego wpływ na ogólny stan zdrowia osoby ubezpieczonej. W jakich...
Czytaj dalej...